הטבע איננו משתוקק לאושר

גלריה בגליל/ האקדמית גליל מערבי​​​​

אוצרת: הגר בריל

הצעה לתמיכת קרן רבינוביץ' 2018​/ הדר מיץ

פרויקט רב-תחומי: מיצב וידאו וצילום​​

Fluid-Solid

2017​

מיצב וידאו

00:05:24

ס"מ 200*300*50

הקרנה על חצי גליל פרספקס

 

סימולציה של הצבת העבודה על חצי גליל פרספקס

Rotating Time

2017​

אנימציית תלת מיימד

00:01:00

 

נחיל פרפרים

2017

הזרקת דיו על נייר ארכיבי

90*120 ס"מ

 

 

Remnant​s

2017

הזרקת דיו על נייר ארכיבי

90*120 ס"מ

 

 

Tree Lessons

2017

מיצב וידאו

טריפטיך המוקרן על 3 לוחות עץ

130*100 כל לוח

 

 

 

אומרים שאי אפשר להיכנס לאותו נהר פעמיים, ואפילו שאי-אפשר להיכנס לאותו נהר פעם אחת, כבר כשאנחנו בתוכו הוא משתנה, ואינו נשאר אותו הנהר. מה שמייחד את הטבע כמו שאנחנו פוגשות אותו בחוויה שלנו הוא דינמיות קבועה, הדברים הטבעיים תמיד נתפסים אצלנו בתנועה, כתהליך. כל ניסיון אנושי להשליט סדר על ידי קטלוג, תמיד נכשל מראש ורוקד עם המוות. מעשה הקטלוג של האינסוף כפי שהטבע מציג את עצמו בפנינו, תמיד כרוך במוות של התנועה שהופכת את הדברים הטבעיים למה שהם, תהליכים אינסופיים.

בתערוכה "הטבע איננו משתוקק לאושר" אני מנסה להיעמד במתח בין הטבע כפי שאנו חווים אותו, לבין הניסיון האנושי לכפות עליו סדר ולהכניסו להגדרות יחד עם הכשלון המובנה שלו, כפי שהניסיון לשמור פרפר תמיד כרוך במותו. בעבודותיי אני משתמשת בחומרים כגון אנציקלופדיות, חיות, וגולגולות, יחד עם גופי שלי, באמצעותם אני יוצרת סדר אחר, נוזלי, משתנה, חמקמק המנסה לחשוף לרגעים את אותו עולם שהדחקנו.

 

נקודת המוצא של מיצב הוידאו"Fluid-Solid" ושל הצילום "נחיל פרפרים" הינה חומרים אנציקלופדיים אותם אני מפרקת מהקשרם הסטטי ומציבה בהקשרים דינמיים החושפים פליאה, תנועה, ואת המוות המרחש מתחת לאשליה שעל ידי הגדרה של הטבע, התגברנו על חוסר הביטחון היסודי של מחול הזמן.

 

העבודה "Rotating time" מציגה מודל תלת מיימד של גולגולת פרה שנמצאה בגליל, זהו "פחלוץ דיגיטלי" שמשמעותה רחבה יותר מגולגולת החיה הספציפית. באמצעותה אני יכולה לגעת בחווית זמן אחר, כזו "שנתקעת בין זמנים",הגולגולת תמיד מסמלת חיים שהתכלו ,אך הקיום החומרי שלה הוא כמעט נצחי, ועל כן היא קיימת בהווה כחלק מהחיים. בתערוכה היא מוקרנת בעודה מסתובבת ללא הפסק, מתוך השאיפה לתת לה מקום, לא כדבר בזוי, אלא כשעון חי, המציג דוווקא את מה שנמצא מחוץ לסדר הרגיל, מחוץ לזמן האנושי הקצוב.

 

בעבודה "Tree lessons" מוצג טריפטיך המנסה לערער על ההפרדה הכפויה בין החי, הצומח והדומם. באמצעות הצבת הגוף בטבע מתעוררת תחושת חיות ואחריות ההדדית בין האלמנטים השונים. הסולם הופך מאובייקט פונקציונלי המתווך את יחסינו לסביבתנו הטבעית, אל חפץ המהווה מוקד התבוננות מצחיק ומנוטרל, מאזן את הגוף הנשי, גופי שלי, בעודי מנסה לשחות בעזרתו באוויר.

 

העבודות מנסות לשחק על הקו הדק בין תנועה לקפיאה, בין צילום סטיל לווידאו, כקפסולות זמן המנסות להזכיר לנו את אפשרותנו לחוות את ארעיותנו ונצחיותנו דרך המפגש האינטימי עם ההווה.

"Fluid-Solid"

מיצב וידאו- הקרנה על חצי גליל פרספרקס

200*300 ס"מ

00:05:57 לופ

 

"נחיל פרפרים"

צילום, הזרקת דיו

120*90 ס"מ

 

"שאריות"

צילום, הזרקת דיו

120*90 ס"מ

00:01:00 לופ

 

"Tree lessons"

מיצב וידאו

טריפטיך

 

"Rotating time"

אנימציית תלת מימד

00:00:30 לופ

לאה גולדברג